Kolorystyka

Z aptek do hipermarketów

Viscoplast jest najlepiej rozpoznawalną marką plastrów w Polsce. Swoją pozycję utrzymuje od lat, co oczywiście wymagało wielu działań stabilizujących ten status. Początkowo marka dystrybuowana była głównie w aptekach, a rynkowa potrzeba ciągłego poszerzania asortymentu nie mogła być realizowana w ramach funkcjonującej dotąd struktury marki. Pojawiły się nowe wyzwania: zmiany w prawie umożliwiły wejście do nowoczesnych kanałów dystrybucji, a na rynku pojawili się naprawdę poważni międzynarodowi konkurenci.

Zadanie dla architektów

Zadanie obejmowało redesign marki, obejmujący logotyp i projekt opakowań, które odtąd miały pojawić się w zupełnie nowym dla siebie środowisku – na stoiskach samoobsługowych. Przy tak szerokim asortymencie niezbędne było stworzenie systemu, w którym klient zdany na samego siebie, mógłby się łatwo odnaleźć. Dlatego redesign wiązał się z potrzebą opracowania nowej, czytelnej i funkcjonalnej architektury marki. Wraz z nowym brand designem stworzono linię materiałów komunikacyjnych, wspierających sprzedaż w nowych kanałach dystrybucji.

Nawigacja w plastrach

Każdy z nas ma naturalną potrzebę systematyzowania obserwowanych zjawisk i przyporządkowywania ich do odpowiednich kategorii według prostych kryteriów.

To nam ułatwia orientację nawet w zupełnie nowych sytuacjach. Najważniejsze było zatem stworzenie konstrukcji systemu komunikacyjnego. Opakowanie podzielono na cztery strefy: subbrand (określający istotę produktu), wizualizację produktu, ilustrację sposobu wykorzystania i opis działania. Szkielet uzupełniony o kod kolorystyczny został zaadaptowany na wszystkie linie plastrów, sprzedawanych w aptekach i kanale nowoczesnym. Dzięki temu kupujący szuka potrzebnych informacji w oczywistych dla niego miejscach, a rozróżnienie kolorystyczne od razu pozwala mu skierować uwagę na odpowiednią kategorię produktów.
Nowe, impaktowe logo i color branding, poprawiły widoczność produktu, a także zbudowały półkę – spójny i mocny brand block. Ciemnoniebieski kolor w połączeniu z bielą to zestawienie bardzo kontrastowe, jednak najważniejszym powodem wykorzystania tych barw był ich medyczny i sterylny charakter oraz zaufanie, które wzbudzają u odbiorcy. Te wszystkie elementy stworzyły silny branding produktów – nawet zasłaniając logo, nie można mieć wątpliwości co do właściwej identyfikacji marki.
Efekt? Viscoplast mimo silnej konkurencji utrzymał swoją pozycję lidera i nadal jest najlepiej rozpoznawalną marką w Polsce.


Wizerunki


Kategorie


Design • Realizacje

 • Valbon

  valbon-ico

  Poważny redesign przeprowadzony jedynie dla… przyjemności.

  Dr. Oetker

  dr-oetker-ico

  Jeden przejrzysty system zamiast wielokolorowej różnorodności. Coś na wzmocnienie marki.

  PAOLA Syropy

  paola-ico

  Naturalność, świeży smak pochodzący z dojrzałych w słońcu owoców.

  KFC Zupa Krem Kukurydziany

  kfc-zupa-krem-kukurydziany-ico

  Zupę krem zaprezentowaliśmy w pełnym ciepła i naturalności otoczeniu.